poniedziałek, 10 marca 2014

Gary Clark Jr. - Blak and Blu (2012) - recenzja płyty

Jak można przełamać bluesową rutynę? Wkładając w nią z pozoru nieoczywiste elementy. Tak też uczynił trzydziestoletni Gary Clark Jr., który jest nie tylko gitarzystą i wokalistą, ale również aktorem filmowym. Skupmy się jednak na muzyce...

Gary Clark Jr. - Blak and Blu
Okładka płyty "Black and Blu" [2012]

Wydany w 2012 roku album "Blak and Blu" jest powiewem świeżości w starym domu bluesa. Prócz wciągającego "When my train pulls in" z przejmującą gitarową solówką, Clark Jr. zafundował  słuchaczom prawdziwą wycieczkę po różnych klimatach. Jest oczywiście sporo klasycznego bluesa z niezłymi aranżacjami jak choćby nominowany do Grammy "Ain`t messin` round" wsparty sekcją dętą oraz genialny "Numb" (ten hard rockowy riff miażdży) czy zwycięzca wspomnianej nagrody - soulowy kawałek "Please come home". Mamy rdzennego bluesa prosto z dorzecza Missisipi "Nex Door Neighbor Blues". Dodatkowo wyróżnia się utwór "Black nad blu" osadzony na hip-hopowym bicie. Zabawowo robi się w "Travis county", gdzie można poczuć ducha muzyka Chucka Berry. Z kolei "The life" całkowicie zrywa z bluesem na rzecz R&B (swoją drogą kawałek konkretnie buja)."Things are changin`" kupuję ze względu funkową wibrację. Zatem jest bardzo ciekawie.

Album w wersji deluxe został wzbogacony o dwa utwory: "Breakdown" i "Soul", które także brzmią dobrze. Nie ma nudy. Blues, funk, soul, hip-hop i R&B - jednym słowem paleta "Blak and Blu" zawiera wiele odcieni czarnej muzyki.

Gary Clark Jr.
Gary Clark Jr. [źródło: vh1.com]

Polecam zwłaszcza tym, którzy uważają, że blues jest nudny.

Lista utworów:
1. "Ain't Messin 'Round"
2. "When My Train Pulls In" (Gary Clark, Jr., Gil Scott-Heron, Brian Jackson, Don Robey)
3. "Blak and Blu"
4. "Bright Lights"
5. "Travis County"
6. "The Life"
7. "Glitter Ain't Gold (Jumpin' for Nothin')" (Gary Clark, Jr., Doyle Bramhall II, Justin Stanley, Ali Tamposi, Mike Elizondo)
8. "Numb"
9.  "Please Come Home"
10. "Things Are Changin'"
11. "Third Stone from the Sun/If You Love Me Like You Say" (Jimi Hendrix, Little Johnny Taylor)
12. "You Saved Me"
13. "Next Door Neighbor Blues"

2 komentarze:

  1. Świeeetna okładka albumu! Muszę posłuchać płyty, nie słyszałam nigdy Gary'ego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Album jest świetny, lepszy niż okładka. Polecam!

      Usuń