wtorek, 11 lutego 2014

Bruce Springsteen - High Hopes (2014) - recenzja płyty

Kto inny ma na koncie 20 nagród Grammy, Oscara oraz dwa Złote Globy za dokonania muzyczne? Kto potrafi sprzedać tyle płyt i zdobyć tak dużo pierwszych miejsc list przebojów? Bruce Springsteen. Na osiemnastym studyjnym albumie udowadnia, że nadal jest w dobrej formie i wciąż stanowi głos Ameryki. Tym razem skład mistrza wzmocnił nie kto inny jak gitarzysta Tom Morello (muzyk takich formacji jak Rage Against The Machine czy Audioslave - udziela się w 8 z 12 utworów). Światowa premiera płyty "High Hopes" odbyła się 14 stycznia, a dziś możecie przeczytać kilka moich refleksji na jej temat.

Bruce Springsteen - High Hopes
Bruce Springsteen - High Hopes [2014]
Mistrz Bruce wybrał na otwarcie płyty utwór "High Hopes" autorstwa Tima Scotta McConnella (warto dodać, że ten kawałek pojawił się już raz na EP-ce "Blood Brothers" [1996]). Od razu człowiek zakochuje się w charakterystycznych chórkach, dęciakach i oczywiście niepowtarzalnym brzmieniu gitary Toma Morello (on nie gra, on skreczuje). Bardziej klimatyczny jest "Harry`s Place" podbudowany klawiszami i mocnym basowym pulsem. Lirycznie robi się w "American Skin (41 shots)". Później słyszymy kolejny cover - tym razem australijskiego zespołu The Saints - "Just Like Fire Would" oraz przygnębiający "Down in the Hole", który przypomina nieco springsteenowski "I`m on fire". Po tych smutach Bruce znowu funduje kolejny genialny kawałek w średnim tempie - "Heaven`s Wall" - brzmi on niczym nabożeństwo dziękczynne z chórami gospel i gitarowymi szaleństwami Morello. Boss nie omieszkał też nagrać (i to jak!) ponownie własnej kompozycji  - "The Ghost of Tom Joad" (Morello udziela się tu również wokalnie) oraz kolejny cover - "Dream Baby Dream" (w oryginale grupa Suicide).

To kolejny dobry album Springsteena, taki jakiego oczekują fani. Mino upływu lat, artysta nadal zachwyca miliony. Mimo kilku zapożyczonych kompozycji, materiał na płycie "High Hopes" broni się. Przemawia przez niego szczerość, czyste emocje gościa, który już niczego nie musi udowadniać. Może co najwyżej coś podpowiedzieć. Mistrzu, słuchamy.

Lista utworów:
1. High Hopes
2. Harry's Place
3. American Skin (41 Shots)
4. Just Like Fire Would
5. Down In The Hole
6. Heaven's Wall
7. Frankie Fell In Love8. This Is Your Sword
9. Hunter Of Invisible Game
10. The Ghost of Tom Joad (duet with Tom Morello)
11.The Wall
12.
Dream Baby Dream

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz