środa, 26 sierpnia 2015

The Sword - High Country (2015) - recenzja płyty

Ewolucja albo śmierć?

Nowa płyta The Sword zdaje się hołdować powyższej teorii. Z zespołu surowego, nieociosanego, wychodzą na "High Country" co rusz próby zmiany paradygmatu muzycznego. Nie da się oczywiście zapomnieć o korzeniach metalowych i stonerowych. Jest więc sporo brudnych gitar i soczystych riffów, ale Amerykanie uciekają od stereotypów związanych ze swoją muzyką. Próbują eksperymentować, zmieniać brzmienie i przyznam, że wychodzi im to dobrze.

The Sword - High Country
Okładka płyty The Sword - High Country

Płyta "High Country" zaskakuje. Od lekkiego i niezobowiązującego "Seriously Mysterious" po "Early Show", w którym pojawiają się instrumenty dęte - dotychczas w twórczości The Sword nieobecne. To jeszcze nie wszystko, bo taki "The Dreamthieves" jest jak wycieczka autobusem Black Sabbath do krainy psychodelicznych lat sześćdziesiątych. Swoją drogą zacna solówka się tu przytrafia. Równie klasycznie dzieje się w "The Bees of Spring", numerze żywcem wyjętym z klimatów Thin Lizzy.

Na tym albumie nie jesteśmy panami doom metal - taką naklejkę winno się umieścić na okładce albumu "High Country". Spokojnie, jest tu też dużo dobrych gitarowych zagrywek, a perkusja chodzi tak jak trzeba. Od razu pokochałem "Buzzards".

Choć panowie z Austin w Teksasie postanowili trochę przestawić klocki, to ich nowa układanka wygląda całkiem całkiem. Dla starych fanów może być lekkim zaskoczeniem, zwłaszcza jak usłyszą "Silver Petals", gdzie Bryan Richie wywija na gitarze akustycznej. Proszę się nie bać. W tym szaleństwie jest metoda. "Ghost Eye" dowodzi, że nowy album jest podróżą mistyczną w nieznane. Któż nie lubi czasem odjechać. Jedziecie ze mną?

Lista utworów:
1.            "Unicorn Farm"  
2.            "Empty Temples"  
3.            "High Country"  
4.            "Tears Like Diamonds"  
5.            "Mist and Shadow"  
6.            "Agartha"  
7.            "Seriously Mysterious"  
8.            "Suffer No Fools"  
9.            "Early Snow"  
10.          "The Dreamthieves
11.          "Buzzards"  
12.          "Silver Petals"  
13.          "Ghost Eye"      
14.          "Turned to Dust"            
15.          "The Bees of Spring"    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz