sobota, 18 lipca 2015

Slaves - Are You Satisfied? (2015) - recenzja płyty

Slaves to moje zagraniczne odkrycie tego roku. Proste punkowe granie z garażowymi riffami w wykonaniu brytyjskiego duetu wypada naprawdę świeżo. Sporo luzu, beztroski, ale też wściekłości i wpadających w ucho melodii, które szybko wpadają jednym uchem (i drugim nie wylatują). Laurie Vincent na gitarze oraz Isaac Holman na perkusji tworzą skład, który godnie zastępuje The White Stripes w kategorii dwuosobowych zespołów. W 2012 roku opublikowali EP-kę "Sugar Coated Biter Truth", a w tym roku ukazał się ich debiutancki album "Are You Satisfied?". Od razu odpowiem na tytułowe pytanie - tak jestem usatysfakcjonowany. Po przesłuchaniu płyty mam gęsią skórkę.

Slaves Band (UK)
Slaves [źródło: http://www.radio501.nl/]

Pierwsze dwa numery to prawdziwy wystrzał. Mógłbym zapętlić i słuchać w kółko. Polecam teledyski do utworów "The Hunter" oraz "Cheer Up London". One dopełniają obrazu całości. Tej muzyki nie da sie nie lubić.  "Sockets" brzmi tak jakby pewnie brzmieli dziś Sex Pistols. Jednak nie samym punkiem człowiek żyje. Utwór tytułowy to krótki, spokojny akustyczny kawałek. Wyłom z surowego gitarowego brzmienia robi też oparty na elektronice "Ninety Nine" z zacnym refrenem. No i ten powolny aczkolwiek agresywny "Wow!!! 7 a.m." Slaves wstrzykują adrenalinę w serce The Ramones. Później już bez urozmaiceń. Pozostałe nagrania to muzyka prosta, garażowa, bez sztuczek producenckich. Chaos pokonuje porządek. A gdy już myślicie, ze to granie jest proste jak budowa cepa, to dostajecie w twarz obuchem zrobionym z "Hey". Grają jak grają, ale kombinują. Spokojnie, nie jest to progresywny rock. Na dłużej zapadnie w pamięć "Sugar Coated Bitter Truth". I słuchamy od początku!

Slaves - Are You Satisfied?
Slaves - Are You Satisfied?

Brytyjczycy mają szczęście do znakomitych debiutów. W ubiegłym roku Wyspy podbijał Royal Blood. Teraz robią to Slaves. 37 minutowy "Are You Satisfied?" jest bardzo solidnym debiutem, a grzeczne pudle z okładki są tak naprawdę wściekłymi psami. Uważajcie, by was nie pogryzły.

Lista utworów:
1.The Hunter
2. Cheer Up London
3. Sockets
4. Despair and Traffic
5. Do Something
6. Are You Satisfied?
7. Wow!!! 7 a.m.
8. Hey
9. Live Like an Animal
10. Ninety Nine
11. She Wants Me Now
12. Feed the Mantaray
13. Sugar Coated Bitter Truth

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz