wtorek, 20 stycznia 2015

Krzysztof Zalewski - Zelig (2013) - recenzja płyty

"tak gęsty beat, że się klei krew do żył"

W listopadzie 2011 wybrałem się na koncert Kasi Nosowskiej. Przed artystką prezentował się Krzysztof Zalewski akustycznie i solo (jego zespół nie dojechał). Poczułem spore rozczarowanie. Nie brzmiało to dobrze. Jednak kilka miesięcy później usłyszałem "Zeliga" i pokochałem ten album. Później będąc na Męskim Graniu w Chorzowie mogłem się przekonać jak bardzo pochopnie oceniłem Krzyśka (i niepotrzebnie skreśliłem). Niech zatem poniższa laurka będzie wyrazem mojej skruchy.

Krzysztof Zalewski - Zelig


Historię Krzyśka pewnie znacie. 2/3 recenzji muzycznych jest temu poświęconych. Pozwolicie, że sobie ją daruję. Jeśli nie znacie tej płyty i macie otwarcie umysły, będziecie oczarowani. Wszystkich uprzedzonych, z góry nastawionych negatywnie odsyłam gdzie indziej... Nie no, żartuję. Zostańcie i spróbujcie ogarnąć, bo warto.

Pierwszy album artysty utrzymany był w rockowym klimacie. "Zelig" jest dziełem o wiele lżejszym, zupełnie innym od debiutanckiego krążka. To jest płyta alternatywno-elektroniczna, to jest muzyka wybitna wokalnie. Nie boję się tak mocnych słów. Co to znaczy? Krzysztof Zalewski jak nikt inny używa swojego głosu niczym instrumentu. Sporo w jego barwie jest poetyckości, ale momentami przebija też dzikość i rockowa dusza. Świetna chrypa. Ten album to przemyślane teksty (dobry materiał dla lingwistów). Niektóre z nich łatwo wpadają w ucho. Inne pobudzają do przemyśleń.Otwarcie albumu to kawałek "Jaśniej" oparty na klaskaniu i klawiszach (dziecięcy chórek? miodzio!). Zalewski pokazuje, że można zrobić dynamiczny numer bez gitarowego jazgotu. "Gatunek" kładzie na łopatki dzięki gitarze akustycznej i rewelacyjnemu tekstowi. Przestrzeń muzyczna jak u Skubasa. Gdy Zalewski śpiewa o miłości, robi to bezpretensjonalnie i z wyczuciem (vide: "Zboża"). Nastrojowy "Ósemko" oczarowuje leniwie transowym nastrojem i refrenami zbudowanymi na wyrazistej linii basu, które zostają złamane przez krzyki i przesterowane solo. Jakieś pytania? To w jaki sposób Zalewski kreuje nastrój w utworach: "Zboża" (aż chce się śpiewać) czy w magicznym "Zimowy", świadczy o wielkim talencie artysty. 

Atutem płyty jest to, że nie musimy szukać porównań i odnosić się do innych artystów. Wystarczy sama satysfakcja ze słuchanej muzyki."Zelig" to zróżnicowany materiał, naszpikowany pomysłami, pełen znakomitych kawałków. Praktycznie każdy numer godny jest uwagi dzięki swojej odrębności i oryginalności. Recenzenci płyty pisali o dziele wyrastającym ponad nasze czasy. Mieli sporo racji.

Lista utworów:

1. "Jaśniej"                            
2. "Gatunek"                        
3. "Spaść"               
4. "Ósemko"                         
5. "Folyn"
6. "Zboża"                              
7. "Rzek"
8. "Zimowy"          
9. "Ry55"                 
10. "Her Majesty"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz