piątek, 29 listopada 2013

Trombone Shorty - Say That To Say This (2013) - recenzja

Puzonista i trębacz Troy Andrews znany jako Trombone Shorty, to bardzo utalentowany muzyk tworzący jazzowo-funkowe albumy. Wystarczy posłuchać pierwszej lepszej płyty, by nie wychodząc z domu poczuć się jak w Nowym Orleanie. 

Sam Trombone Shorty opisał najnowszą płytę jako połączenie funkowego Jamesa Browna z The Meters oraz Neville Brothers przyprawionych odrobiną R&B. Do tej listy można też dopisać Lenny`go Kravitza - zwłaszcza jego funkową część twórczości (najlepszym przykładem kawałek Trombone Shorty "Get The Picture"). 


Trombone Shorty
Okładka płyty "Say That To Say This"

Na "Say That To Say This" więcej jest utworów z wokalami, niż na poprzednich albumach. Proporcje muzyczne jazz/funk zostały podzielone na korzyść tego drugiego. Mamy do czynienia z porcją funku w starym dobrym stylu. Oczywiście nie brakuje instrumentalnych kawałków jak np. "Vieux Carre"- funkowych, a jakże! Zwolenników wolniejszych i bardziej nastrojowych numerów zapewne ukołysze "Be My Lady". Jednak imprezowy klimat dominuje na płycie. Trudno ustać w miejscu słysząc "Long Weekend" (widzicie tych roztańczonych ludzi na jednym ze skwerów Nowego Orleanu tańczących w takt muzyki, nie bacząc na żar lejący się z nieba?). Absolutny hit tego albumu! "Fire And Brimstone" to kwintesencja stylu projektu muzycznego Trombone Shorty. Genialnie dęciaki, wyraźna linia basu i wpadające w ucho zwrotki, refreny, słowem utwór kompletny. Zwieńczeniem płyty jest nastrojowy "Shortyville" - takie podsumowanie tej naszej muzycznej podróży po nowoorleańskich przedmieściach, po krainie Trombone`a Shorty`ego.Trzecia płyta w dyskografii Troya Andrewsa - zresztą jak znakomite poprzedniczki - nie przynosi zawodu. Lektura obowiązkowa dla miłośników dęciaków oraz funkowego vibe.


Skład zespołu:
Troy "Trombone Shorty" Andrews - puzon, trąbka, wokale
Michael "Bass" Ballard" - bas
Pete Murano - gitara
Dan Oestreicher - saksofon barytonowy
Joey Peebles - bębny
Tim McFatter - saksofon tenorowy.
 

Lista utworów:
1. Say That To Say This
2. You And I (Outta This Place)
3. Get The Picture
4. Vieux Carre
5. Be My Lady
6. Long Weekend
7. Fire And Brimstone
8. Sunrise
9. Dream On
10. Shortyville

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz