czwartek, 27 marca 2014

Illusion - Opowieści (2014) - recenzja płyty

Kiedy po kilkunastu latach zespół Illusion reaktywował się na kilka koncertów, sądziłem że to kolejny tymczasowy powrót kolejnej zacnej polskiej grupy (pisałem jakiś czas temu o Something Like Elvis). Dzień 22 marca pozbawił wszystkich złudzeń. W pozytywnym znaczeniu. Ekipa Tomka Lipnickiego wypuściła płytę. Po 16 latach przerwy.

Illusion - Opowieści
Okładka płyty "Opowieści"

Album "Opowieści" - jak sam tytuł wskazuje - składa się z historii. Dziewięciu opowieści. Nie brakuje tu mocnego hardrockowego grania. Zresztą pierwsze cztery kawałki, to właśnie ostre kompozycje. Po nich następuje zwolnienie tempa, by złapać tchu. Piąty numer - "Oddech" to spokojny psychodeliczny kawałek prezentujący zupełnie inne oblicze zespołu (instrumentalne, a może nawet dark ambientowe?). "O przyszłości" na nowo rozpędza album. Linia gitar (czy tylko ja słyszę tam stonerowe brzmienie?) i głos Tomka świetnie się zgrywają (po raz potwierdza się teoria, że wokal to kolejny instrument w zespole). Słychać też konkretne gitarowe solo, a ostatnia minuta utworu obsypana jest kyussowym riffem. Hah, chciałem napisać, że "chłopcy" nie zapomnieli jak mocno przywalić i zagrać diabelskie solo ("O wartościach i prawdach wszelakich"), ale przecież to już poważni panowie... "O empatii" czerpie ze stoner sludge metalu. Ostatnie dwanaście minut albumu zarezerwowane jest dla  rozkręcającego się powoli stonerowego utworu "O pamięci po sobie" (klimatem przypomina spokojniejsze momenty z "Welcome to sky valley" wspomnianego już Kyussa). Kawałek kończy się sabbathowymi riffami i ekspresyjną saksofonową solówką. To, co? Autorewers?

Coś przeoczyłem? Okładka artbooka pt. "Opowieści" została wykonana przez Istvana Orosza. A nad brzmieniem czuwali Adam Toczko (produkcja) i Adam Ayan z Gateway Mastering w Portland (ten sam, który dopieszczał dzieła Pearl Jamu, Foo Fighters czy The Rolling Stones).
"Opowieści" podnoszą wysoko poprzeczkę Luxtorpedzie, która za kilka dniu wypuszcza swój trzeci krążek.Lista utworów:
1. O trudzie wyboru
2. O iluzjach
3. O historii gatunku
4. O pracy nad sobą
5. Oddech
6. O przyszłości
7. O wartościach i prawdach wszelakich
8. O empatii
9. O pamięci po sobie

2 komentarze:

  1. O, muszę koniecznie przesłuchać! Gdzieś mi to umknęło, za bardzo zachwycam się nowym Kabanosem i Kyngiem (polecam!) :)

    OdpowiedzUsuń