wtorek, 21 stycznia 2014

Proca_Y - EP (2013) - recenzja płyty

Zespół informuje na swoim oficjalnym profilu społecznościowym, że: "proca jest narzędziem miotającym. Obiektem miotanym jest komunikat muzyczno-słowny". Można to potraktować jako ostrzeżenie lub wyzwanie. To drugie jest zwykle ciekawsze... 

EP-ka wrocławsko-lubinskiej formacji Proca_Y została zarejestrowana w okresie 11-15 marca 2013 roku w Studio Vintage Records (Opalenica). Nagrania dokonał kwartet muzyków w składzie: Bartosz Świderski (wokal), Szymon Stasiak (gitara), Krzysztof Przepiórski (bas), Tomasz Lulkiewicz (perkusja). Album składa się z 9 rockowych utworów i trwa 26-minut. Cechą charakterystyczną Procy_Y są dość specyficzne teksty Bartka Świderskiego pełne lingwistycznych zabiegów (rym-rytm-brzmienie w iście poetyckiej stylistyce).

Proca_Y
Okładka płyty Proca_Y - EP (2013)

Zespół nie zwalnia tempa przez cały album, miota rockowymi klimatami. Muzyka i słowo łączą się  tworząc nierozerwalną kulę, która przeszywa bębenki słuchacza. Twórczość Procy_Y jest skierowana do inteligentnego odbiorcy, ale dynamika daleka jest od zamulania prog. rockowego. Raczej dominuje tu ostre gitarowe granie, czasami solówka ("Zwyczajności rytm"), czasami basowe popisy ("Plan"). Mocne wejścia wokalu współgrające z riffami w "Miasto ma miażdżycę" podkreślają charakterystyczny styl grupy (patrz: akapit wyżej).

Płyta wydana jest w tekturowym opakowaniu z wkładką zawierającą teksty utworów. Charakterystycznym elementem jest symbol procy wycięty na froncie opakowania.  Kto chciałbym zapoznać się z jej zawartością - zespół udostępnia nagrania na YT: http://www.youtube.com/user/procaigrek/videos

Wypada życzyć zespołowi, żeby to promo przyniosło kontrakt płytowy, koncerty i dalszy twórczy rozwój. Materiał jest bardzo obiecujący. Polecam.

Lista utworów:
1. Plan
2. Zbroja
3. Niebo
4. Miasto ma miażdżycę
5. Nowomowa
6. Grzecznie
7. Kategorie
8. Zwyczajności rytm
9. Chciałbym być psem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz