wtorek, 17 kwietnia 2018

KLANG 2018 - jurorzy wybrali finałowy skład przeglądu


Jurorzy wybrali na podstawie nadesłanych nagrań finałową ósemkę zespołów.
                                        
Zespół Lunatyk (21 pkt.) z Libiąża faworytem KLANGU 2018? Tak przynajmniej wynika z punktacji jurorów. Po piętach depcze mu jednak chorzowski skład Szklane Oczy (20 pkt.) złożony z samych dziewczyn. Aż pięciu z sześciu jurorów punktowało wymienione wyżej zespoły. Trzecia lokata przypadła Yellow Pillow (13 pkt.) z Krakowa oraz metalcore`owemu Near Youth (13 pkt.). Do przeglądu zakwalifikowały się także zespoły: The Perfumes (11 pkt.), Fern Eyes (10 pkt.), In Sanity (9 pkt.) oraz Między słowami (8 pkt.). Lista rezerwowa to kolejno: Euforia, Corn Field, Komitet Wykonawczy, Sam Som, Charakter, Echo i Deep Shadows. Gdyby ktoś z wybranej ósemki wycofał się z uczestnictwa w przeglądzie, to właśnie zespoły z listy rezerwowej mogą uzupełnić skład (decyduje punktacja). Tyle teoria, bo podczas koncertu 12 maja wszystkie kapele będą startować od zera i ich umiejętności grania na żywo będą czynnikiem kluczowym. Nie ma zatem faworytów.

Organizatorzy postanowili zrezygnować z przysługującego im przywileju wyboru zespołów, co na pewno dodatkowo zwiększyło transparentność konkursu (ucinając spekulacje). O kształcie finałowej ósemki stanowili tylko jurorzy. Żaden z nich do momentu opublikowania wyników nie znał typów pozostałych. W tym roku nadesłane nagrania oceniali: Jarosław Kisiński (gitarzysta, Sztywny Pal Azji), Sławek `Wrona` Wroński (basista, Śfider Anyy), Sławomir Gruca (gitarzysta, The Trepp) Jarosław Kula (wokalista, Suckers Train Blues), Ireneusz Kurnik (perkusista), Piotr Malinowski (gitarzysta, Credo). Wszyscy jednak zgodnie podkreślali, że wybór był bardzo trudny a poziom naprawdę wysoki.

W maju okaże się, który zespół zgarnie wszystkie nagrody, czyli 1500 zł, godziny w profesjonalnym studio nagraniowym oraz możliwość występu podczas tegorocznych Dni Chrzanowa.

W tym roku na KLANG przesłano 24 zgłoszenia, 5 nie spełniło kryteriów konkursowych. Warto jednak podkreślić, że choć ponownie zawężono zasięg terytorialny konkursu do dwóch województw: Małopolski oraz Śląska – przegląd nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. A w 2019 roku szykuje się dziesiąty – jubileuszowy KLANG.

Lista zespołów zakwalifikowanych do KLANGU 2018:
1. Lunatyk – 21 pkt.
2. Szklane oczy – 20 pkt.
3. Yellow Pillow - 13 pkt.
3. Near Youth - 13 pkt.
5. The Perfumes - 11 pkt.
6. Fern Eyes - 10 pkt.
7. In Sanity - 9 pkt.
8. Między słowami - 8 pkt.

Lista rezerwowa:
9. Euforia – 6 pkt.
10. Corn Field – 5 pkt.
11. Komitet Wykonawczy – 4 pkt.
12. Sam Som – 2 pkt.
12. Charakter – 2 pkt.
14. Echo – 1 pkt.
14. Deep Shadows – 1 pkt.

Pozostałe zespoły nie otrzymały punktów. Warto jednak podkreślić, że konkurencja była bardzo mocna i praktycznie wszystkie zgłoszenia wzbudziły zainteresowanie jurorów. Autor powyższego tekstu miał komfort psychiczny nie decydowania o kształcie finałowej ósemki i wcale nie chciałby być na miejscu oceniających. Każdy taki plebiscyt wiążę się bowiem z radością jednych, ale też rozczarowaniem i pretensjami innych. Trzeba mimo to pamiętać, że nawet brak awansu do finału można przekuć na coś pozytywnego. Życzę tego z całego serca. Od lat wspieram młode kapele i zamierzam czynić to dalej.

...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza